Sinustako vertaistukihenkilö ja/tai vertaisryhmän vetäjä?

Etsimme uusia vertaistukiryhmien vetäjiä ja/tai vertaistukitapahtumien järjestäjiä. Mikäli olet kiinnostunut, olethan meihin yhteydessä vertaistuki[at]cfsmery.fi. Pystymme vuonna 2018 avustamaan taloudellisesti niin vertaistukitapahtumien järjestämistä kuin tukihenkilöiden kouluttautumista.

Invalidiliiton kouluttamia vertaistukihenkilöitä

Suomen CFS-yhdistyksellä on vertaistukihenkilöitä eri puolella Suomea.

Pääkaupunkiseutu, Irene Roivas, sähköposti irene.roivas(at)cfsmery.fi, Emmi Pesari
Keski-Uusimaa, Mintti Raassina, sähköposti mintti.raassina(at)cfsmery.fi
Pirkanmaa, Tuomas Ylisiurua, sähköposti tuomas.ylisiurua(at)cfsmery.fi
Satakunta, Marjo Wallin, sähköposti marjo.wallin(at)gmail.com, puhelin 046 5962315
Keski-Suomi, Annukka Harjula, sähköposti annukka.harjula(at)cfsmery.fi
Keski-Suomi, Alpi Viholainen, sähköposti alpi.viholainen(at)cfsmery.fi
Varsinais-Suomi, Jaana Tappokallio, jaana.tappokallio(at)cfsmery.fi

 


Tulevat vertaistukitapaamiset:

HELSINKI

Hei!

Helsingin CFS/ME-vertaistapaaminen on
tiistaina 13.2.2018 klo. 13.30-15.30.

Paikkana toimii eduskunnan kirjaston kokoustila
osoitteessa Aurorankatu 6

Tapaaminen on avoin kaikille, eikä vaadi ennakkoilmoittautumista.
Tapaamisessa keskustellut asiat ovat luottamuksellisia.

Vertaisohjaajana toimii Minna kaskinen.

Mahdolliset tapaamiseen liittyvät kyselyt
Minnalle puh. 0415014569

Tervetuloa!


 

TAMPERE

Tampereen CFS/ME-vertaisryhmä kokoontuu
tiistaina 06.02. 2018 kello 16:00 – 18:15.

Paikkana on Koilliskeskuksen kirjasto, kokoushuone Sora.
Kirjasto on kätevästi lyhyen matkan päässä bussipysäkiltä ja
maksutonta pysäköintitilaa on runsaasti ulkona ja parkkihallissa.

Osoite on Liikekatu 3, 33580 Tampere, Linnainmaan Prisman talo.
Tapaaminen on avoin kaikille.

Voit tulla paikanpäälle ilmottautumatta.
Kaikki ryhmässä puhutut asiat ovat salassapidon alaisia.
CFS-yhdistys tarjoaa kahviosta kahvin, teen tai jonkun muun juoman.

Vertaisvetäjä: Tuomas Ylisiurua

Kyselyt: tuomas.ylisiurua@cfsmery.fi , 0400827901
Tervetuloa!

ps. muut kevään ryhmät
06.03.2018, klo 16-18:15
10.04.2018, klo 16-18:15
08.05.2018, klo 16-18:15


 

TURKU

Hei!

Turun vertaistukiryhmä kokoontuu
tiistaina 6.2.2018 kello 17.00
Runosmäen kirjastossa osoitteessa Piiparinpolku 19, 20360 Turku.

Tapaaminen on avoin kaikille.

Vertaistuki antaa voimia ja nimensä mukaisesti tukea hankalan sairauden kanssa elämiseen.

Vertaistukitapaamista koskeviin tiedusteluihin vastaa:
Jaana Tappokallio
jaana.tappokallio@cfsmery.fi

Tervetuloa!


 

JYVÄSKYLÄ


 

JÄRVENPÄÄ

Hei! Järvenpään vertaistukiryhmä kokoontuu taas

Lauantaina 17.2 klo 12 – 13.30

Paikka on Järvenpään kaupunginkirjaston Satuhuone Onneli,
joka on kätevästi rautatieaseman vieressä ja pysäköintitilaa löytyy parkkipaikalta.

Paikka on esteetön.
Osoite on Kirjastokatu 8, 04410 Järvenpää.

Tapaaminen on avoin kaikille. Satuhuone Onnelissa on mahdollista maata patjoilla, jos istuminen käy raskaaksi.
Kaikki ryhmässä puhutut asiat ovat salassapidon alaisia. Tarjolla kahvia ja teetä.

Seuraavat kerrat keväällä ovat

To 15.3 klo 18 – 19.30
La 28.4 klo 12-13.30  ja
To 24.5 klo 18 – 19.30

muista merkitä kalenteriisi!

Olen Invalidiliiton kouluttama vertaistukihenkilö.
Yhteyshenkilö Mintti Raassina
Kyselyt ja ilmoittautumiset: mintti.raassina(a)cfsmery.fi

Lämpimästi tervetuloa!